W samym sercu Malty zlokalizowane są dwa przepiękne i niezwykle urokliwe miasteczka – Mdina i Rabat. Stanowią idealne połączenie historii, kultury i wyjątkowej architektury. Mdina, znana jako „Ciche Miasto”, to dawna stolica Malty, której czarujące, wąskie uliczki i imponujące mury obronne zachowały średniowieczny charakter. Spacerując po Mdinie, poczujesz atmosferę minionych wieków, a z murów miasta będziesz mógł podziwiać niesamowity widok na wyspę. Tuż obok Mdiny leży Rabat – równie interesujące miasteczko, słynące z katakumb św. Pawła oraz bogatej historii związanej z wczesnym chrześcijaństwem. Oba miasta to idealne połączenie historii, kultury i spokojnej atmosfery. W mojej opinie są to najładniejsze miasteczka Malty i to właśnie one zwróciły moją największą uwagę.
Co zobaczyć w Mdinie
Najważniejszy zabytek Mdiny to katedra św. Pawła – prawdziwa perła architektury barokowej. Jej wnętrza zachwycają bogatymi zdobieniami, freskami oraz marmurowymi posadzkami. Katedra ma szczególne znaczenie religijne dla Malty, ponieważ według tradycji to tutaj św. Paweł znalazł schronienie po rozbiciu się jego statku. Tuż obok katedry zlokalizowane jest muzeum katedralne w którym zaprezentowane są kolekcje dzieł sztuki religijnej, starożytnych manuskryptów, oraz przedmiotów związanych z historią Mdiny. Kolejnym interesującym punktem są Bastiony Mdiny – czyli masywne mury obronne otaczające miasto. Można z nich podziwiać widoki na okolicę. Warto również odwiedzić Pałac Vilhena. To imponujący barokowy obiekt z XVIII wieku. Ówcześnie siedziba Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego. Obecnie mieści Muzeum Historii Naturalnej. Poza konkretnymi atrakcjami miasta warto także zatracić się między jego wąskimi, cichymi uliczkami i móc podziwiać niezwykłą, bardzo charakterystyczną dla Malty architekturę.
Co zobaczyć w Rabacie
W Rabacie z kolei można odwiedzić katakumby św. Pawła i św. Agaty. Starożytne podziemne cmentarzyska używane przez pierwszych chrześcijan na Malcie. Katakumby składają się z rozległych korytarzy i krypt, które oferują fascynujący wgląd w życie i wierzenia wczesnych mieszkańców wyspy. Perełką architektoniczną jest bogato zdobiony barokowy kościół dedykowany św. Pawłowi, który jest miejscem pielgrzymek i modlitwy. Obok kościoła jest niewielki plac z piękną aleją. W trakcie naszego pobytu w miasteczku odbywały się akurat uroczystości związane ze świętem „Festa San Pawl”, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych i kulturalnych w mieście. Uroczystości związane są z patronem Rabatu – św. Pawłem, który, według tradycji, przebywał na Malcie po rozbiciu się jego statku. Festa trwa kilka dni i obejmuje procesje uliczne z figurą św. Pawła, pokazy sztucznych ogni, koncerty, a także liczne wydarzenia towarzyszące, takie jak targi, festyny i pokazy sztuki. Całe miasto jest wówczas udekorowane kolorowymi flagami i światłami, a atmosfera wypełniona radością i dumą religijną. Podobnie jak w przypadku Mdiny, polecam szczególnie spacer po mieście które znane jest jako „Cichy Rabat” (Vilaġġ tal-Magħtab). Można tu podziwiać lokalną architekturę i poczuć ten autentyczny klimat.
Co jeszcze zobaczyć?
To z czego jeszcze słynie Mdina to typowo instagramowy spot, który na pewno już widziałeś/aś! – Blu Mdina Door.
Jeśli chcesz ładne zdjęcie z odwiedzin miasteczka możesz zrobić je również tu, na tle pięknie kwitnących kwiatów (o ile jesteś w sezonie) 🙂
Jak dostać się do Mdiny i Rabatu?
Bez problemu dostaniesz się tu autem, jednak może być problem ze znalezieniem parkingu. Alternatywą jest oczywiście Uber/Bolt, które działają na terenie Malty bardzo prężnie. Tańszą opcją jest komunikacja miejska. W Mapach Google znajdziesz numery linii oraz ich trasy, a także godziny odjazdów. Popularną opinią jest, że komunikacja miejska na Malcie działa nieciekawie. Korki i ciągłe spóźnienia autobusów. Być może to za sprawą wyjazdu w sezonie. W czerwcu 2024r. obyło się bez korków i punktualnie (tylko jeden raz autobus nie przyjechał), a korzystaliśmy z komunikacji 3 dni i o różnych porach dnia, przemieszczając się po całej wyspie 🙂